Kuchnia dobrze zaprojektowana

Nawet osoby, które uwielbiają wprowadzać zmiany i wszelkie innowacje w swoim otoczeniu mają świadomość, że pomieszczenie raz zaprojektowane będzie nam służyć przez dłuższy czas. Na ogół mało kto ma możliwość dokonywania radykalnych zmian w krótkich odstępach czasu. Decyzja o zakupie danego typu mebli i ich układzie powinna być gruntownie przemyślana już na etapie projektu tak, aby później uniknąć rozczarowań. Niewątpliwie, projektowanie kuchni nie jest sprawą łatwą. Czasem warto tę ważną kwestię powierzyć specjalistom w tej dziedzinie.

Czym cechuje się dobry projekt kuchni?

  •  Jest „skrojony na miarę”.

Raczej szkoda środków na propozycje oferowane przez popularne sklepy wielkopowierzchniowe – gotowe szafy o określonych parametrach. Dążenie do powszechnej uniformizacji tutaj się nie sprawdzi, gotowy produkt rzadko idealnie wkomponuje się w kuchenną przestrzeń. Zwykle zostaje jakaś niezagospodarowana wnęka, która psuje efekt. W takim „smutnym” zakątku z lubością magazynujemy niepotrzebne przedmioty lub próbujemy go zamaskować, wstawiając doń np. donicę z rośliną. Dokładny pomiar przestrzeni jest kluczem do stworzenia ergonomicznego projektu. Projekt kuchni powinien być przede wszystkim dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, z uwzględnieniem metrażu i rozmieszczenia pomieszczenia.

  •  Uwzględnia grupę docelową, styl życia.

Dobry projekt kuchni uwzględnia tryb życia użytkowników pomieszczenia. Kuchnia, która nie będzie używana z dużą częstotliwością może być skromniej wyposażona – nie tylko w naczynia, ale i sprzęty gospodarstwa domowego. Rodzina z dziećmi ma nieco odmienne oczekiwania. Nie bez znaczenia są pasje gospodarza (w tym do gotowania) oraz cechy charakteru takie jak: umiłowanie porządku lub wręcz przeciwnie.

  •  Jest ponadczasowy.

Złym pomysłem jest sugerowanie się modą. Trendy szybko mijają, a my pozostajemy z kuchnią, która jest passe. Ponadczasowe projekty kuchni z umiejętnie wkomponowanymi modnymi motywami, czy dodatkami zawsze cieszą się uznaniem.

  •  Uwzględnia optymalną liczbę szafek, szuflad.

Przestrzeń do pracy, blaty są ustawione na odpowiedniej wysokości, a szafki na wyciągnięcie ręki – wszystko, co niezbędne skoncentrowane jest w niewielkiej odległości tak, aby prace w kuchni przebiegały sprawnie i pochłaniały minimum energii. – Uwzględnia czynniki, takie jak dostęp do światła. Jeśli brakuje naturalnego światła, w projekcie powinien znaleźć się plan oświetlenia sztucznego.

  •  Zawiera plan rozmieszczenia sprzętów AGD z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.

Zaprojektowanie własnej kuchni przynieść wiele satysfakcji, ale zadanie nie należy do najprostszych. Podejmując się tego wyzwania warto wspomóc się programem do projektowania wnętrz. Można taki znaleźć w sieci i skorzystać z niego za darmo, ale można także skorzystać z pomocą doświadczonych profesjonalistów z Ixina, którzy oferują darmową wycenę projektu kuchni: http://www.ixina.pl/projekt-kuchni/

kitchen-416027_1280

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *