Sprawa oświetlenia – lampy, lampy, lampy…

Wystrajając wnętrze domu czy mieszkania dochodzimy do momentu wyboru lamp. Nie jest to etap, który można przeskoczyć bez zastanowienia. Odpowiedni dobór źródeł światła, ich przemyślane rozmieszczenie, design – to wszystko ma ogromny wpływ na końcowy efekt, jaki zamierzamy osiągnąć. A końcowy efekt naszych usiłowań to satysfakcja zamieszkiwania w przyjaznym wnętrzu.

lampa_wiszaca_carmen_azzardo

Źródło zdjęcia: lampy wiszące – https://lampy.it/lampy-wiszace-azzardo.html

Producenci lamp prześcigają się w opracowywaniu najbardziej ciekawych i oryginalnych rozwiązań. Mamy do wyboru lampy wiszące i lampy stojące, dopełnieniem ich są kinkiety ścienne czy halogenki montowane w dowolnych miejscach – na obniżonym suficie, pod meblami czy w regałach. Mogą to być mosiężne żyrandole, a mogą być lampy stołowe, do czytania lub po prostu służące stworzeniu nastroju. Najpospolitszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podstawowe oświetlenie w wielu pomieszczeniach, są lampy wiszące. Należą do nich wszelkie żyrandole zawieszane na suficie i oświetlające centralnie salon, kuchnię czy sypialnie. Użyte w nich żarówki charakteryzują się najczęściej wysokimi możliwościami oświetleniowymi – dużą mocą światła i szerokim kątem świecenia. Oświetlenie sufitowe może składać się z jednej lampy wiszącej na pojedynczym przewodzie, z wieloramiennych konstrukcji czy też opierać się na listwie sufitowej. Lampy stojące zazwyczaj znajdują oparcie w pojedynczej nóżce, choć ciekawą innowacją są lampy trójnożne. Takie lampy podłogowe nadają się przede wszystkim do przestronnych salonów. Praktyczności każdej lampie dodaje możliwość regulacji kąta nachylenia klosza, wychylność ramienia czy opcja wyłączenia lub włączenia poszczególnych żarówek w obrębie jednej lampy. Praktyczność w zastosowaniu towarzyszy tu dodatkowo funkcji budowania nastroju i klimatu wnętrza poprzez regulacje i grę światłem. Efekt jaki daje oświetlenie, podświetlenie czy doświetlenie pomieszczenia czy fragmentów pomieszczeń jest niezwykły. Światłem można przeobrazić pomieszczenie w otwarte, przestrzenne, ale umiejętnie ograniczając natężenie światła wprowadzamy tajemniczość i intymność.

lampa_stojaca_octopus_azzardo

Źródło zdjęcia: lampy stojące – https://lampy.it/azzardo-lampy-podlogowe.html

Przy wyłączeniu głównej lampy salon zmienia się diametralnie. Na pierwszym planie jest wtedy mniejszy lub większy fragment miejscowo doświetlony na przykład stojącą lampą. Do tworzenia klimatycznej atmosfery przyczyniają się doskonale lampy stołowe. Lampka zaświecona na skraju stołu czy na komodzie przy romantycznej kolacji nadaje tym chwilom magii. Lampy stołowe to ogromne pole do popisu dla projektantów. Ich wybór sprawia, że możne je dopasować praktycznie do każdego wnętrza. Moment wyboru oświetlenia to czas ważnych decyzji przy aranżowaniu wystroju wnętrza. Galerie zdjęć pozwolą znaleźć propozycje najbardziej odpowiadające naszemu indywidualnemu stylowi.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *